2020 Bahar Dönemi Güncellenen Sınav Takvimi

2020 Bahar Dönemi Güncellenen Sınav Takvimi

2020 Bahar Dönemi Güncellenen Sınav Takvimi

  T.C.

  BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ

  27.05.2020 – 14.07.2020 TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK OLAN ONLINE SINAV KURALLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

  1. 2020 Bahar dönemi sınavları, BirDeHA sistemi üzerinden, online olarak yapılacaktır.
  2. Sınav süresini verimli ve etkili kullanabilmek için, sınav saatinden en az 10-15 dakika önce sisteme giriş yapılması gerekir.
  3. Her sınava yalnızca bir kez giriş yapılabilecektir.
  4. Sınav boyunca bitime kalan süre ekranda görülecektir.
  5. Sınav soruları her sayfada bir soru ve o soruya ait cevap şıkları olacak şekilde gösterilecektir.
  6. Soruların ve seçeneklerin sıralaması her öğrencide farklı olacaktır.
  7. Bir soru görüldükten sonra, cevap işaretlenirse ya da işaretlenmeden diğer soruya geçilir ise, sınav güvenliği sebebi ile bir daha önceki soruya geri dönülemeyecektir.
  8. Tüm soruları cevapladıktan sonra “Uygulamayı Bitir” butonuna, ardından “Tümünü Gönder” ve “Bitir” butonunun tıklanması gerekir. Bu işlem tamamlanmadığı takdirde sınav puanı oluşmaz.
  9. Sınav sistemine erişen kullanıcıların tüm hareketleri (log) kayıt altına alınmaktadır (Sisteme başarılı ya da başarısız giriş denemeleri ve nedenleri, IP bilgisi, işaretlenen cevaplar vb.).
  10. Sınav gizliliği esastır; soruların kopyalanması, yazdırılması, kaydedilmesi ve fotoğrafının çekilmesi ve paylaşılması yasaktır. Paylaşım ihlali halinde Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümleri uygulanır. 
  11. Teknik aksaklıklar (elektrik kesintisi, internet kesintisi, bilgisayar sorunları, vb.), sağlık sorunları, vb. nedenlerle sınava girmeyen veya sınavı tamamlayamayan öğrenci mazeret sınavı hakkı kullanır. Dersin öğretim elemanı uygun görürse mazeret sınavını sözlü olarak yapar ve sözlü sınavı kayıt altına alır.