Rektörün Mesajı

Geleceğin bilim insanlarına…

  Dünya bilim tarihine “Evrensel Deha” olarak adını yazdıran Türk bilim insanı Ebu Reyhan El Biruni’den ilham alarak kurulan Üniversitemiz, tamamı sağlık bölümlerinden oluşan 6 Fakülte ve 1 Meslek Yüksekokulu ile eğitim öğretim hizmeti vermektedir. 2014 yılında 1550 öğrenci ile akademik faaliyetlerine başlamıştır. “Bilimin Geleceği” sloganı ve farklılıkların üniversitesi olma düşüncesiyle yola çıkan Üniversitemiz, ismini aldığı Biruni’ye yakışır bir bilim anlayışı ve çalışma gayreti içerisinde, sağlık alanında araştırma ve geliştirme projelerine ağırlık vererek ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda üretime katkı sunacak 21. Yüzyılın Biruni’lerini yetiştirmeyi hedeflemektedir.

  Ülkemizde sağlık meslekleri ile ilgili tüm bölümlerin mevcut olduğu Üniversitemizde eğitim almak için birçok sebebiniz bulunmaktadır. Öncelikle sizlere İstanbul’un merkezi Topkapı semtinde, tarihi surların karşısında, içerisinde Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Hastaneleri bulunan, geniş sosyal imkanları mevcut kampus hayatı sunmaktayız. Üniversitemizde eğitimi gerçek anlamıyla sağlamak amacıyla, “Eğitimde Biruni Metodu”nu hayata geçirmiş bulunmaktayız. Tüme yakın öğrencilerimize %25 – %100 arasında burs imkânı sağlamaktayız. Bazı lisans bölümlerimizde 950 saatlik İngilizce hazırlık müfredatı 1. Sınıf programı içerisinde okutulmaktadır. Bu çerçevede, tüm yılların müfredatı öğrencileri zorlamayacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Ülkemizde ilk defa uygulanan bu modelle, öğrencilerimizin bir yıl kaybetmeden bir dil kazanmaları gerçekleştirilmektedir. Ayrıca çift diploma, yandal uzmanlığı ve esnek bölümler arası geçiş imkânlarıyla, sağlığın farklı alanlarında uzmanlaşmış mezunlar yetiştirilmektedir. Ülkemizin en modern laboratuvarlarının mevcut olduğu Üniversitemizde, konusunda dünyanın en iyi üniversiteleriyle (The University of Kansas gibi) iş birlikleri sağlanmıştır.

  Sevgili gençler, önünüzde çok sayıda seçenek ve imkân bulunmaktadır. Üniversite tercihiniz, yaşamınızın her safhasını derinden etkileyecek bir karardır. Sizleri, geleceğin bilim insanları olarak yetiştirecek en iyi öğretim kadrosunu, en son teknolojilere sahip laboratuvarlarla buluşturan öncü bir üniversitede bilimin geleceğini yazmaya davet ediyorum.

  Unutmayın ki, “bir yanlış 120 doğruyu götürür.” Doğru karar ve tercihinizin Biruni Üniversitesi “Bilimin Geleceği” olması dileklerimle…

  Sevgilerimle.

  Prof. Dr. Adnan YÜKSEL

  Rektör