2023-DGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

2023-DGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

  Sevgili Öğrencimiz,

  Biruni Ailesine hoş geldiniz.

  Üniversitemize kayıt işlemlerinizi, yerleşkemize gelmeden 14-18 Eylül 2023 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

  e-DEVLET ŞİFRESİ TEMİNİ

  • Şifrenizi, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğinizi ibraz ederek, yurt içi PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden alabilirsiniz.
  • İnternet Bankacılığı kullanıcısı iseniz, e-Devlet sistemine internet bankacılığı şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e-Devlet şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

   

  e-DEVLET KAYIT İŞLEMİ

  Şifreniz ile e-Devlet Kapısına giriş yaparak, site içi arama kutusuna “E-Kayıt” yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki “Üniversite e-Kayıt” bağlantısına tıklamalısınız. Üniversite e-Kayıt Kullanım Kılavuzu açıklamaları doğrultusunda kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

  e-Devlet kaydını başarı ile tamamlayanların Üniversitemiz yerleşkesine gelerek herhangi bir evrak teslim etmeleri gerekmemektedir.

  Burslu (%100) İndirimli Bölüm/Programlara Yerleşen Öğrencilerin e-Kayıt İşlemleri

  Üniversitemiz bölüm/programlarının Burslu (%100 İndirimli) kontenjanlarına yerleşen öğrenciler, kayıt işlemlerini https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden;

  • C. kimlik numarası ile giriş yapılır,
  • Taahhütname ve KVKK formunu onaylanır,
  • ÖSYM de kayıtlı olan telefon numaranıza gelen onay SMS gelir,
  • SMS geldikten sonra, doğrudan e-Devlet üzerinden yapabilirler.

   

  %50 İndirimli Bölüm/Programlara Yerleşen Öğrencilerin e-Kayıt İşlemleri

  İndirimli kontenjanlara yerleşen öğrencilerin e-kayıt işlemi için aşağıdaki adımları tamamlamaları gerekmektedir.

   

  1.Adım:

  • %50 indirimli bölüme/programa yerleşen öğrenciler, https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden T.C. kimlik numarası ile ödeme bilgilerine ulaşarak, tercih edilen ödeme seçeneğine göre mali kayıt işlemini tamamlayabilirler. Ayrıca tercih ve üniversitenin sağladığı diğer indirimlerden yararlanacak öğrencilerin (bilgi için tıklayınız), ÖSYM tercih formunu veya diğer hak kazandığı indirime ait belgelerini tercihindirimi@biruni.edu.tr adresine e-posta olarak göndermeleri gerekmektedir (1. tercihle yerleşen öğrencilerin ÖSYM tercih formunu göndermelerine gerek yoktur). Aksi halde tercih indirimlerinden yararlanılamayacaktır.
  • Tercih formu, ÖSYM Aday işlemleri paneline giriş yaptıktan sonra TERCİHLERİM↔️TERCİHLERİMİ GÖRÜNTÜLE alanından edinilebilir. Tercih indirimi sisteme yansıtıldıktan sonra tarafınıza gün içerisinde e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilendirme sonrası https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden güncellenen ödeme bilgilerine ulaşarak tercih edilen ödeme seçeneğine göre mali kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

   

  2.Adım:

  • %50 indirimli bölüme/programa yerleşen öğrencilerin mali kayıt işlemlerini tamamlamaları halinde ÖSYM de kayıtlı olan telefon numaralarına onay mesajı gönderilecektir. Onay mesajı alındıktan sonra e-Devlet üzerinden kesin kayıt işleminin tamamlanması gerekir.

  Not:

  • İngilizce programlarda, mali kayıt işlemleri 1.sınıf program ücreti üzerinden yapılır. Üniversitemizce geçeli olan asgari puana sahip TOEFL IBT, PTE, CAE, CPE sınav sonuç belgesinin ibraz edilememesi veya Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavından başarılı olunamaması halinde ödenen ücret hazırlık sınıfı ücretine göre fazla ise iadesi yapılır. Detaylı bilgi için tıklayınız

   

  ŞAHSEN KAYIT İŞLEMİ

  e-Devlet üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştiremeyen öğrenciler; kayıt yaptıracakları akademik birim için 14-18 Eylül 2023 tarihleri arasında, Üniversitemiz yerleşkesine (10. Yıl Caddesi Protokol Yolu No:45 PK.34010 Zeytinburnu/İstanbul) kayıt için gerekli evraklarla bizzat gelerek işlemlerini tamamlayabilirler.

  Adayların, aşağıda belirtilen belgelerle birlikte ŞAHSEN veya şahsen ulaşamadıkları durumda yetkili kılınan kişinin NOTER ONAYLI VEKÂLETNAME ile birlikte kayıt yaptırması gerekmektedir.

   

   

  KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

  • 2023 DGS Yerleştirme Sonuç Belgesi(İnternet çıktısı) (Biruni Üniversitesi’ne yerleştiğini gösterir belge) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Koduolması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
  • 2023 DGS Sonuç Belgesi (İnternet çıktısı) (Tüm puanları gösteren, puan kartı belgesi) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
  • Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi (Aslı görevlilere ibraz edilecektir).
  • Ön Lisans diplomasının bir adet fotokopisi ya da e-Devlet çıktısı (Ön Lisans diplomasını henüz teslim almayanlar için geçici mezuniyet belgesinin aslı gerekmektedir.)
  • Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi (e-Devletten online alınmaktadır.)
  • 3 adet vesikalık fotoğraf (Renkli fotokopi geçerli değildir.)
  • 1 adet transkript İlgili fakülteye verilmek üzere.
  • 1 adet ders içeriği İlgili fakülteye verilmek üzere.
  •  

  Hazırlık Sınıfı Muafiyeti ile ilgili olarak;

   

  • Eğitim dili İngilizce olan bölümlere kayıt hakkı kazanan ve Yabancı Dil Hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen öğrencilerin aşağıda yer alan şartlardan birini sağlamış olmaları gerekir:
  • Kayıt esnasında TOEFL IBT, PTE, CAE, CPE belgesini Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na teslim etmek,
  • Üniversitemiz tarafından yapılan Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavında başarılı olmak. Detaylı bilgi için tıklayınız…

   

  Önemli Not:

  Üniversitemiz, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.