DGS Ek Kontenjan Kayıt İşlemleri

DGS Ek Kontenjan Kayıt İşlemleri

  Sevgili Öğrencimiz,

  Biruni Ailesi’ne hoş geldiniz.

  Üniversitemize kayıt işlemlerinizi, yerleşkemize gelmeden 19-20 Ekim 2022 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

   

  ÖĞRENCİ İŞLERİ MASASINA TESLİM EDİLMESİ GEREKEN BELGELER:

  • 2022 DGS Yerleştirme Sonuç Belgesi (İnternet çıktısı, Biruni Üniversitesi’ne yerleştiğini gösterir belge) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
  • 2022 DGS Yerleşme Puan Kartı (İnternet çıktısı, Tüm puanları gösteren, puan kartı belgesi) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
  • Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi (Aslı görevlilere ibraz edilecektir).
  • Ön Lisans diplomasının bir adet fotokopisi ya da E-devlet çıktısı (Ön Lisans diplomasını henüz teslim almayanlar için geçici mezuniyet belgesinin aslı gerekmektedir.)
  • Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi (e-devletten online alınmaktadır) 2002 ve daha önce doğumlu erkek öğrenciler için.
  • 3 adet vesikalık fotoğraf (Renkli fotokopi geçerli değildir)
  • 1 adet transkript (Fotokopi kabul edilmeyecektir) İlgili fakülteye verilmek üzere.
  • 1 adet ders içeriği. İlgili fakülteye verilmek üzere.

   

  E-Devlet Şifresi Temini

  • Şifrenizi, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğinizi ibraz ederek, yurt içi PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden alabilirsiniz.
  • İnternet Bankacılığı kullanıcısı iseniz, e-Devlet sistemine internet bankacılığı şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e-Devlet şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

   

  E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT İŞLEMİ

  Şifreniz ile e-Devlet Kapısına giriş yaparak, site içi arama kutusuna “E-Kayıt” yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki “Üniversite e-Kayıt” bağlantısına tıklamalısınız. Üniversite e-Kayıt Kullanım Kılavuzu açıklamaları doğrultusunda kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

  e-Devlet kaydını başarı ile tamamlayanların Üniversitemiz yerleşkesine gelerek herhangi bir evrak teslim etmeleri gerekmemektedir.

   

  Burslu (%100) İndirimli Bölüm/Programlara Yerleşen Öğrencilerin e-Kayıt İşlemleri

  Üniversitemiz bölüm/programlarının burslu (%100 indirimli) kontenjanlarına yerleşen öğrencilerin, https://malikayit.biruni.edu.tr aşağıdaki adımları izlemeleri gerekmektedir.

  T.C. kimlik numarası ile giriş yapılır,

  • Taahhütname ve KVKK formu onaylanır,
  • ÖSYM de kayıtlı olan telefon numaranıza Onay SMS’si gelir,
  • SMS geldikten sonra, doğrudan e-Devlet üzerinden kesin kaydınızı yapabilirsiniz.

   

  %50 İndirimli Bölüm/Programlara Yerleşen Öğrencilerin e-Kayıt İşlemleri

  İndirimli kontenjanlara yerleşen öğrencilerin e-kayıt işlemi için aşağıdaki adımları izlemeleri gerekmektedir.

   

  1.Adım:

  • %50 indirimli bölüme/programa yerleşen öğrenciler, https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden T.C. kimlik numarası ile ödeme bilgilerine ulaşarak, tercih edilen ödeme seçeneğine göre mali kayıt işlemini tamamlayabilirler.

  Ancak tercih ve üniversitenin sağladığı diğer indirimlerden yararlanacak öğrencilerin (bilgi için tıklayınız), ÖSYM tercih formunu veya diğer hak kazandığı indirime ait belgelerini mali kayıt işlemlerine başlamadan önce tercihindirimi@biruni.edu.tr adresine e-posta olarak göndermeleri ve indirim sisteme tanımlandığına dair onay maili almaları gerekmektedir. Aksi takdirde uygulanmayacaktır.  (1. tercihle yerleşen öğrencilerin DGS tercih formunu göndermelerine gerek yoktur). 

  • Tercih formu (19-24 Ekim tarihleri arasında alınmış olmalıdır.), ÖSYM Aday işlemleri paneline giriş yaptıktan sonra TERCİHLERİM↔️TERCİHLERİMİ GÖRÜNTÜLE alanından edinilebilir. Tercih indirimi sisteme yansıtıldıktan sonra tarafınıza e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilendirme sonrası https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden güncellenen ödeme bilgilerinize ulaşarak tercih edilen ödeme seçeneğine göre mali kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

   

  2.Adım:

  • %50 indirimli bölüme/programa yerleşen öğrencilerin mali kayıt işlemlerini tamamlamaları halinde ÖSYM de kayıtlı olan telefon numaranıza en fazla bir saat içinde onay mesajı gönderilecektir. Onay mesajı alındıktan sonra e-Devlet üzerinden kesin kayıt işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.

   

  Not:

  • Eğitim dili İngilizce olan programların Hazırlık Sınıfı Yabancı Dil Muafiyet Sınavına ilişkin bilgiler web sayfamızdan ayrıca duyrulacaktır.

   

  19-20 Ekim 2022 tarihleri arasında E-Devlet üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştiremeyen öğrenciler; ŞAHSEN veya NOTER ONAYLI VEKÂLETNAME ile yetkili kılınan kişi tarafından kayıt evrakları ile 19-24 Ekim 2022 tarihine kadar Üniversitemiz Yerleşkesine gelerek kayıt yaptırabilirler.