DGS Ek Kontenjan Kayıt İşlemleri

DGS Ek Kontenjan Kayıt İşlemleri

  Sevgili Öğrencimiz,

  Biruni Ailesi’ne hoş geldiniz.

  Üniversitemize kayıt işlemlerinizi, yerleşkemize gelmeden 13-16 Ekim 2023 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

  e-Devlet Şifresi Temini

  1. Şifrenizi, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğinizi ibraz ederek, yurt içi PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden alabilirsiniz. 
  2. İnternet Bankacılığı kullanıcısı iseniz, e-Devlet sistemine internet bankacılığı şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e-Devlet şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

   

  e-DEVLET KAYIT İŞLEMİ 

  Şifreniz ile e-Devlet Kapısına giriş yaparak, site içi arama kutusuna “E-Kayıt” yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki “Üniversite e-Kayıt” bağlantısına tıklamalısınız. Üniversite e-Kayıt Kullanım Kılavuzu açıklamaları doğrultusunda kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.  

  e-Devlet kaydını başarı ile tamamlayanların Üniversitemiz yerleşkesine gelerek herhangi bir evrak teslim etmeleri gerekmemektedir.

  Burslu (%100) İndirimli Bölüm/Programlara Yerleşen Öğrencilerin e-Kayıt İşlemleri 

  Üniversitemiz bölüm/programlarının Burslu (%100 İndirimli) kontenjanlarına yerleşen öğrenciler, kayıt işlemlerini https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden;

  • T.C. kimlik numarası ile giriş yapılır,
  • Taahhütname ve KVKK formunu onaylanır,
  • ÖSYM de kayıtlı olan telefon numaranıza gelen onay SMS gelir,
  • SMS geldikten sonra, doğrudan e-Devlet üzerinden yapabilirler.

  %50 İndirimli Bölüm/Programlara Yerleşen Öğrencilerin e-Kayıt İşlemleri 

  İndirimli kontenjanlara yerleşen öğrencilerin e-kayıt işlemi için aşağıdaki adımları tamamlamaları gerekmektedir.

  1.Adım: 

   

  • %50 indirimli bölüme/programa yerleşen öğrenciler, https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden T.C. kimlik numarası ile ödeme bilgilerine ulaşarak, tercih edilen ödeme seçeneğine göre mali kayıt işlemini tamamlayabilirler. Ayrıca tercih ve üniversitenin sağladığı diğer indirimlerden yararlanacak öğrencilerin (bilgi için tıklayınız), ÖSYM tercih formunu veya diğer hak kazandığı indirime ait belgelerini tercihindirimi@biruni.edu.tr adresine e-posta olarak göndermeleri gerekmektedir (1. tercihle yerleşen öğrencilerin ÖSYM tercih formunu göndermelerine gerek yoktur). Aksi halde tercih indirimlerinden yararlanılamayacaktır.
  • Tercih formu, ÖSYM Aday işlemleri paneline giriş yaptıktan sonra TERCİHLERİM↔️TERCİHLERİMİ GÖRÜNTÜLE alanından edinilebilir. Tercih indirimi sisteme yansıtıldıktan sonra tarafınıza gün içerisinde e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilendirme sonrası https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden güncellenen ödeme bilgilerine ulaşarak tercih edilen ödeme seçeneğine göre mali kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

   

  2.Adım: 

  • %50 indirimli ve %25 indirimli bölüme/programa yerleşen öğrencilerin mali kayıt işlemlerini tamamlamaları halinde ÖSYM de kayıtlı olan telefon numaralarına onay mesajı gönderilecektir. Onay mesajı alındıktan sonra e-Devlet üzerinden kesin kayıt işleminin tamamlanması gerekir.

  Not: İngilizce programlarda, mali kayıt işlemleri 1.sınıf program ücreti üzerinden yapılır. Üniversitemizce geçeli olan asgari puana sahip TOEFL IBT, PTE, CAE, CPE sınav sonuç belgesinin ibraz edilememesi veya Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavından başarılı olunamaması halinde ödenen ücret hazırlık sınıfı ücretine göre fazla ise iadesi yapılır.

   13-16 Ekim 2023 tarihleri arasında E-Devlet üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştiremeyen öğrenciler; ŞAHSEN veya NOTER ONAYLI VEKÂLETNAME ile yetkili kılınan kişi tarafından kayıt evrakları ile 13-19 Ekim tarihine kadar Üniversitemiz Yerleşkesine gelerek kayıt yaptırabilirler. 

   

  ÖĞRENCİ İŞLERİ MASASINA TESLİM EDİLMESİ GEREKEN BELGELER: 

  • 2023 DGS Yerleştirme Sonuç Belgesi(İnternet çıktısı) (Biruni Üniversitesi’ne yerleştiğini gösterir belge) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
  • 2023 DGS Yerleşme Puan Kartı (İnternet çıktısı) (Tüm puanları gösteren, puan kartı belgesi) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
  • Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi(Aslı görevlilere ibraz edilecektir).
  • Ön Lisans diplomasının bir adet fotokopisi ya da E-devlet çıktısı (Ön Lisans diplomasını henüz teslim almayanlar için geçici mezuniyet belgesinin aslı gerekmektedir.)
  • Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi(e-devletten online alınmaktadır) 2003 ve daha önce doğumlu erkek öğrenciler için.
  • 3 adet vesikalık fotoğraf(Renkli fotokopi geçerli değildir.)
  • 1 adet transkript (Fotokopi kabul edilmeyecektir.) İlgili fakülteye verilmek üzere.
  • 1 adet ders içeriği. İlgili fakülteye verilmek üzere.