2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Yeni Kayıtları

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Yeni Öğrenci Kayıtları

   

   

  Sevgili Öğrencimiz,

  Biruni Ailesi’ne hoş geldiniz.

  Üniversitemize kayıt işlemlerinizi, yerleşkemize gelmeden 22–24 Ağustos 2022 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

   

  e-Devlet Şifresi Temini

  • Şifrenizi, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğinizi ibraz ederek, yurt içi PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden alabilirsiniz.
  • İnternet Bankacılığı kullanıcısı iseniz, e-Devlet sistemine internet bankacılığı şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e-Devlet şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

   

  e-DEVLET KAYIT İŞLEMİ

  Şifreniz ile e-Devlet Kapısına giriş yaparak, site içi arama kutusuna “E-Kayıt” yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki “Üniversite e-Kayıt” bağlantısına tıklamalısınız. Üniversite e-Kayıt Kullanım Kılavuzu açıklamaları doğrultusunda kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

  e-Devlet kaydını başarı ile tamamlayanların Üniversitemiz yerleşkesine gelerek herhangi bir evrak teslim etmeleri gerekmemektedir.

   Not: Eğitim dili İngilizce olan veya isteğe bağlı hazırlık okumak isteyen öğrencilerimizin; seviye belirleme sınavına 29.08.2022-11.09.2022 tarihleri arasında istenilen saatte ve online olarak girmeleri, bu sınavdan başarılı olmaları halinde 27.09.2022-28.09.2022 tarihlerinde Üniversitemizde yapılacak olan Hazırlık muafiyet sınavına katılmaları gerekmektedir.

  Burslu (%100) İndirimli Bölüm/Programlara Yerleşen Öğrencilerin e-Kayıt İşlemleri

  Üniversitemiz bölüm/programlarının Burslu (%100 İndirimli) kontenjanlarına yerleşen öğrenciler, kayıt işlemlerini https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden;

  • C. kimlik numarası ile giriş yapılır,
  • Taahhütname ve KVKK formunu onaylanır,
  • ÖSYM de kayıtlı olan telefon numaranıza gelen onay SMS gelir,
  • SMS geldikten sonra, doğrudan e-Devlet üzerinden yapabilirler.

   

  %50 ve %25 İndirimli Bölüm/Programlara Yerleşen Öğrencilerin e-Kayıt İşlemleri

  İndirimli kontenjanlara yerleşen öğrencilerin e-kayıt işlemi için aşağıdaki adımları tamamlamaları gerekmektedir.

  1.Adım:

  • %50 indirimli ve %25 indirimli bölüme/programa yerleşen öğrenciler, https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden T.C. kimlik numarası ile ödeme bilgilerine ulaşarak, tercih edilen ödeme seçeneğine göre mali kayıt işlemini tamamlayabilirler. Ayrıca tercih ve üniversitenin sağladığı diğer indirimlerden yararlanacak öğrencilerin (bilgi için tıklayınız), ÖSYM tercih formunu veya diğer hak kazandığı indirime ait belgelerini tercihindirimi@biruni.edu.tr adresine e-posta olarak göndermeleri gerekmektedir (1. tercihle yerleşen öğrencilerin ÖSYM tercih formunu göndermelerine gerek yoktur).
  • Tercih formu, ÖSYM Aday işlemleri paneline giriş yaptıktan sonra TERCİHLERİM↔️TERCİHLERİMİ GÖRÜNTÜLE alanından edinilebilir. Tercih indirimi sisteme yansıtıldıktan sonra tarafınıza e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilendirme sonrası https://malikayit.biruni.edu.tr adresinden güncellenen ödeme bilgilerine ulaşarak tercih edilen ödeme seçeneğine göre mali kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  2.Adım:

  • %50 indirimli ve %25 indirimli bölüme/programa yerleşen öğrencilerin mali kayıt işlemlerini tamamlamaları halinde ÖSYM de kayıtlı olan telefon numaralarına onay mesajı gönderilecektir. Onay mesajı alındıktan sonra e-Devlet üzerinden kesin kayıt işleminin tamamlanması gerekir.

  Not:

  • Tercih indiriminden veya üniversitenin sağlamış olduğu diğer indirimlerden yararlanmak isteyen öğrencilerin, ÖSYM tercih formunu veya diğer indirimi sağlayacak resmi belgeyi tercihindirimi@biruni.edu.tr adresine göndermemeleri halinde indirim uygulanmayacaktır.
  • İngilizce programlarda, mali kayıt işlemleri 1.sınıf program ücreti üzerinden yapılır. 75 ve üzeri puan alındığını gösterir TOEFL IBT sınav sonuç belgesinin ibraz edilememesi veya Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavından başarılı olunamaması halinde ödenen ücret hazırlık sınıfı ücretine göre fazla ise iadesi yapılır.

   

  ŞAHSEN KAYIT İŞLEMİ

  E-Devlet üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştiremeyen öğrenciler; kayıt yaptıracakları akademik birim için aşağıda belirtilen tarihlerde, Üniversitemiz yerleşkesine kayıt için gerekli evraklarla bizzat gelerek işlemlerini tamamlayabilirler.

   

  Fakülte/Meslek Yüksekokulu

  Kayıt Tarihi

  Tıp Fakültesi

  22.08.2022

  Diş Hekimliği Fakültesi

  22.08.2022

  Eczacılık Fakültesi

  22.08.2022

  Sağlık Bilimleri Fakültesi

  23.08.2022

  Eğitim Fakültesi

  24.08.2022

  Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

  24.08.2022

  Meslek Yüksekokulu

  25.08.2022-26.08.2022

   

  Adayların, aşağıda belirtilen belgelerle birlikte ŞAHSEN veya şahsen ulaşamadıkları durumda yetkili kılınan kişinin NOTER ONAYLI VEKÂLETNAME ile birlikte kayıt yaptırması gerekmektedir.

   

  KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

   

  • 2022 YKS Yerleştirme Sonuçları Belgesi(İnternet çıktısı) ( Biruni Üniversitesi’ne yerleştiğini gösterir belge) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Kodu olması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
  • 2022 YKS Sonuç Belgesi (İnternet çıktısı) Tüm puanları gösteren, puan kartı belgesi) ÖSYM’nin internet sayfasından alınan sonuç belgesinin altında Sonuç Belgesi Kontrol Koduolması gerekmektedir. Kontrol kodu olmayan belgeler geçersiz sayılacaktır.
  • 2022 YKS Tercih Belgesi,
  • Lise diplomasının aslı ve bir adet fotokopisi(Lise diplomasını henüz teslim almayanlar için geçici mezuniyet belgesinin aslı gerekmektedir. Daha önce üniversiteye kayıtlı olduğu için lise diploması elinde olmayan öğrenciler, kayıtlı olduğu kurumdan kaydını sildirmeli ve lise diplomasını teslim almalıdır. Henüz liseden mezun olamayan öğrenciler, liselerinden mezun olamadıklarını bildiren belge almalıdır. Kayıt sırasında lise diplomasının aslı görevliler tarafından görüldükten sonra fotokopisi Üniversitede kalacak ve diplomanın aslı öğrenciye iade edilecektir. Lise Diploması elinde olmayan adayların e-devlet sisteminden alınan Lise Mezuniyet Belgesi kabul edilmektedir.)
  • Nüfus cüzdanının/Kimlik kartının aslı ve bir adet fotokopisi (Aslı görevlilere ibraz edilecektir.)
  • Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi (e-devletten online alınmaktadır.)
  • Son altı ay içinde çekilmiş 3 adet fotoğraf (Fotoğrafların arkasına ad soyad yazılmalıdır.) (Renkli fotokopi geçerli değildir.)

   

  Ayrıca;

   

  • Başka bir üniversiteden mezun olmuş ya da kaydını sildirmiş olan öğrencilerin muafiyet işlemlerinin yapılabilmesi için başarı durum belgeleri ile ders içeriklerini getirmeleri gerekmektedir.
  • Eğitim dili İngilizce olan bölümlere kayıt hakkı kazanan ve Yabancı Dil Hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen öğrencilerin aşağıda yer alan şartlardan birini sağlamış olmaları gerekir:
  • Kayıt esnasında TOEFL IBT, PTE, CAE, CPE belgesini Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na teslim etmek,
  • Üniversitemiz tarafından yapılan Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavında başarılı olmak.

   

  Önemli Not:

  Üniversitemiz, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

  Yukarıda belirtilen evrakların eksik olması durumunda, kesin kayıt işlemlerinin tamamlanması mümkün olmayacaktır.